12 października start e-sportowej Ligi Mistrzów UEFA w PES 2018

12 października start e-sportowej Ligi Mistrzów UEFA w PES 2018

Opublikowany

Konami i Wydawnictwo Techland mają przyjemność ogłosić szczegóły oficjalnej e-sportowej Ligi Mistrzów UEFA - PES LEAGUE WORLD TOUR 2018. Sieciowe kwalifikacje do PES League Online Championship 2018 Season 1 rozpoczną się 12 października.

Od jutra gracze będą mogli powalczyć o kwalifikację do rundy azjatyckiej. Jest ona pierwszą z trzech, które wyłonią uczestników finałowej rundy PES LEAGUE WORLD TOUR 2018. Rudna azjatycka odbędzie się w Tokio w styczniu 2018 roku. Weźmie w niej udział 16 graczy. Osiem miejsc przypadnie czołowym graczom poprzedniego sezonu PES League. Pozostali zostaną wyłonieni spośród uczestników startującego jutro pierwszego sezonu PES League Online Championship 2018.

E-sportowa PES LEAGUE WORLD TOUR 2018 ma za zadanie wyłonić najlepszego na świecie gracza w nowej odsłonie piłkarskiej serii Konami. Oprócz rundy azjatyckiej, odbędzie się szereg innych turniejów offline włącznie z rundą amerykańską i europejską, które zaplanowano na wiosnę 2018 roku. Gracze z największą ilością punktów rankingowych zakwalifikują się do finałowego turnieju rozgrywanego w lecie 2018. W nadchodzącym sezonie odbędzie się również rywalizacja w nowym trybie kooperacji (ruszy wraz z amerykańską rundą turnieju).

Więcej informacji: https://www.konami.com/wepes/2018

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Informacja prasowa_Start nowego sezonu PES League w PES 2018

pdf | 420 KB

Pobierz
Informacja prasowa_Start nowego sezonu PES League w PES 2018

doc | 94 KB

Pobierz
PES League World Tour Asia Round

grafika | 1,51 MB

Pobierz
PES League World Tour Asia Round Tournament Structure

grafika | 1,26 MB

Pobierz
PES League World Tour Tournament Structure

grafika | 1,46 MB

Pobierz
Powiązane artykuły
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.